08/01/2020
2739

Piemontese (Piedmontese) Boğa Sperması

Piemontese Irkı ve Piemontese Boğa Sperması


Piemontese ırkı Dünyanın en iyi etçi sığır ırkıdır. Anavatanı Kuzey İtalya olan Piedmontese ırkı Avrupa ve Amerika’da büyük bir üne sahiptir. Çok kaliteli bir ete sahiptir. Yağsız bir ete sahiptir. Yumuşak bir ettir ve kolestrol bakımından Dünyanın en az kolestrole sahip etidir. Çok lezzetlidir ayrıca. Piedmontese etinin bilincinde olan Avrupa ve Amerika’da özel olarak ve daha pahalı olarak satılmaktadır.

Piedmontese boğa spermalarını İtalya’dan getirtmekteyiz. İtalyan kuruluş Anaborapi Kooperatifi Piedmontese ırkının Dünyadaki en büyük üreticisidir. Piemontese boğa spermalarının yavru testten geçmiş (progeni test) Dünyada tek Piemontese sperması Anaborapi Piemontese spermalarıdır. Hayvan yetiştiricilerimiz ve Veteriner Hekimlerimiz progeni testten geçmemiş boğa sperması almamalıdır.

Piedmontese boğa spermaları diğer ırklarla melezlemede çok başarılıdır. Piedmonteselerde güç doğum yoktur. Vücut yapıları ve ağırlıkları nedeniyle aksine kolay doğum vardır. Piedmonteselerde yüksek gen aktarımı vardır. Gen aktarımının yüksek olması nedeniyle melezlemeler başarılıdır ve hızla ırkı safa çevirir.

Piemontese danaları 14-16 aylık olduklarında 600-650 kg canlı ağırlığa ulaşırlar.
14-16 aylıkken 450-460 kg karkas et verir. Et randımanı %69-73’ tür. Piedmontese danaları bu verilerden de anlaşılacağı üzerine diğer ırklara nazaran bir buçuk kat daha fazla verim vermektedir.

Piemonteselerin adaptasyon yeteneği çok yüksektir, sert iklim koşullarına ve sıcak havaya direnci yüksektir.

Pakistan İtalya kökenli olarak bilinse de kökeni Pakistan yöresidir. Hastalıklara ve zor koşullara aşırı derece dayanıklıdır. Hörgüçlü bir yapısı vardır. Zebu kanı taşımaktadır.

Piedmontese boğa sperması fiyatları öğrenmek için ve Piedmontese ırkı hakkında detaylı bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

0 (322) 239 88 08 – 0 532 266 40 41