18/08/2021
641

Süt Otu Yetiştiriciliği

Ryegrass İtalyan Çimi (Loilum Multiflorum) buğdaygil ailesinden gelen tek yıllık bitkidir. Doğal olarak yetişme ortamı Güney Avrupa bölgesidir. Ryegrass italyan çimi hem büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarında kaliteli bir besin sağlamaktadır.

Hayvanlarda süt ve besi hayvanlarında süt ve besi artışında büyük bir artış sağlanmaktadır. Süt artışında %25 oranında süt verimini arttırmaktadır bu nedenle süt yetiştiriciliği yapan çiftçiler
ryegrass italyan çimine süt otu adını vermişlerdir. Bilimsel olarak süt otu adı yoktur. Çiftçiler kendi aralarında süt verimliliği artırdığı için ryegrass’a süt otu demişlerdir.Hayvan yetiştiriciliği yapan çiftçilerimizin kazanç sağlamaları için kaba yem yetiştiriciliği yapmak zorundalardır. Hayvan yetiştiriciliği yapan çiftçilerimizin % 60-70 maliyeti hayvan besleme için gerekli yem ücretidir. Bu şekilde maaliyetle kazanç sağlamanın tek yolu kaba yem yetiştiriciliği yapmaktır. Süt otu yetiştiriciliği de kaliteli bir kaba yem sağlayarak çiftçilerimizi büyük bir maliyetten kurtaracaktır.

Süt otu faydaları; Süt otunun ham proteini % 22 civarındadır. Süt otu ile beslenen hayvanlarda
kondisyon artışı, döl tutma kapasitesinde artış, tırnak ayak sağlığı düzelir, meme sağlığı problemi sıkıntısı düzelir.

Süt otu çok lezzetli ve kaliteli bir yem bitkisidir. Süt otunu hayvanlara yeşil biçilerek ve otlatma imkanı var ise otlatılarak yedirilebildiği gibi silaj ve kuru ot şeklinde de alınabilir. Süt otu yüksek lif sindirilirliği sayesinde hayvanlarda gaz ve şişlik gibi problem yaşanmaz. Hayvanlar süt otunu tüketirken süt otunun lifli yapısı sayesinde istedikleri kadar tüketme şansı olacaktır. Bir büyükbaş hayvanı günde 150 kg'a kadar tüketme imkanı sağlar.

Süt otu ekim zamanı ülkemizde Ağustos ortasında başlayarak bölgelere göre Aralık ayının sonuna kadar devam etmektedir. Ryegrass italyan çimi soğuk iklime adapte olmuş bir yem bitkisi çeşididir. 25-30 derecenin üstünde yaşamını sürdüremeyerek ölür.

Süt otu yetiştiriciliğinde sulu topraklarda yetiştirilir ise 5 ile 6 biçim biçeriz. Bir biçimden de 2,5 -3 ton toplamdan da 10 -15 ton verim alırız. Susuz yetiştiricilikte 2 ile 3 biçim alırız. Ilıman havalarda 35-40 günde biçimde gelir hava sıcaklığı düştükçe biçim alma zamanımız uzar.

Detaylı Bilgi ve Tohum Siparişi İçin
0 532 266 40 41 - 0 322 239 88 08