16/01/2019
4242

Ot Tipi Teff Grass Tohumu Fiyatları

Ot tipi teff grass tohumu fiyatları konusunda italatla ilgili masraflar ve gümrük masrafları hesaplanarak ot tipi teff grass tohum fiyatları 2019 yılı baharında firmamızca belirlenecektir. Ot tipi teff grass tohum fiyatları normalde kg fiyatı yüksek olmasına rağmen dekara 1 kg ekildiği için dekar maliyeti diğer yem bitkisi tohumlarından daha ucuza gelmektedir. 

Ot tipi teff grass tohumu Torunoglu Tohumculuk destek ve yönlendirmesiyle yem bitkisi tescil listesine eklenmiştir. Bazı fırsatçı firmalar Torunoğlu tohumculuk tarafından oluşturulan ot tipi teff grass pazarını suistimal ederek insan gıdası olarak yetiştirilen tahıl tipi teff tohumunu çiftçilerimize ot tipi teff grass olarak satmaktadırlar.İthal  OECD belgesi olmayan ,tescil listesinde kaydı bulunmayan tahıl tipi teff tohumunu çiftçilerimizin almamaları gerekmektedir. 

Ot tipi teff grass tohumu dekara 1 kg miktarında ekilir. Tarla adeta pinpon topu zıplayacak kadar sertleştirilir. Tohum kumla karıştırılarak miktarı arttırılır. Elle ya da mibzerle taraya saçılır. Mibzerle şu şekilde ekilir: Mibzerin bıçakları yukarıya kaldırılır. Hortumları boşa çıkarılır. Ayar sıfıra getirilir. Tohum gübre toprak yüzeyine bırakılır. Üzerine hafif bir sürgü (tapan) çekilir. Ekim esnasında dekara 20 kg 20-20  toprak gübresi atılır. Ekimden 15 gün sonra dekara 20 kg 26'lık amonyum nitrat gübresi atılır. Tohum çıkana kadar tarla yüzeyi kurutulmadan sık sık sulanır. 

Teff grass tohumu ekimi ne zaman yapılır 

Teff grass torak sıcaklığı belli bir seviyeye ulaştıktan sonra tahminen Nisan 15'den itibaren Ağustos 15'e kadar ekilir. Ot tipi teff grass saçak köklü bir yem bitkisidir. Hayvan besleme açısından eşi benzeri olmayan bir yem bitkisidir. Dünya çiftçileri için yeni bir yem bitkisidir. Amerika'da yem bitkisi yönünde ıslah edilerek geliştirilmiştir. Bol yapraklı ince saplı , narin bir bitkidir. 

Tarlaya ekilen ot tipi teff grass yem bitkisi 30 günde otlatmaya 35-40 günde biçime gelir. Hayvanlara otlatılabilinir , slaj ya da kuru ot olarak değerlendirilir. Ekim ayına kadar 3-4 kez zorlanmadan biçim alınır. 

Ot tipi teff grass sıcak mevsimde yaz aylarında gelişir. Sıcağı çok sever. Yaz aylarında sütün iyi para ettiği dönemde kaliteli yeşil ot bulmak çok zordur. Ot tipi teff grass bu boşluğu mükemmel şekilde doldurmaktadır.

Ot tipi teff grass İtalian Ryegrass'ın tam zıttı olarak sıcakta gelişir. İtalian Ryegrass ise sıcakta büyümez, başak çıkarır.Ot tipi teff grass sıcak mevsim bitkisi, İtalian Ryegrass ise serin mevsim yem bitkisidir.

Ot tipi teff grass tohumu fiyatları ve teff grass ekimi nasıl yapılır konularında bilgi almak için firmamızı arayabilirsiniz.