07/01/2019
10145

Şami Keçileri

Şami Keçileri, sakin, uysal karekterli bir keçi ırkımızdır. Şami keçisi et ve süt keçisi olarak dünyada ve ülkemizde son yıllarda isminden sıkca söz ettirmektedir. Şami keçileri et veriminde boer  keçilerini geride bırakmıştır. Şami keçisi süt veriminde saanen keçilerine çok büyük fark atmıştır. Şami-şam keçileri araştırıldıkca keşfedilmemiş bir çok verim özellikleri ortaya çıkmaktadır.

Şami keçi bakım ve beslemesi,güdümü kolay bir süt keçisi ırkıdır.Bu gün şami keçileri ihracata gitmektedir.Bazı üniversitelerimiz şami keçileri hakkında araştırmalar yapmaya başlamıştır.

Şami keçisi süt verimi: 3-6 lt ortalama süt verimine sahiptir. Süt keçilerini yem bitkileri tohumlarımızdan italian ryegrass, çayır mera, teff grass yem bitkisiyle ucuza beslenir. Yapay çayır mera keçilerin süt kalitesinde iyileşme sağlar.

Şami keçisi et verimi:Şami keçilerinde et randımanı%52 dir.Keçiler koyunlara göre daha çabuk et tutar,daha hızlı besi alır.Halep şami keçi ırkı çabuk besiye gelir.Akdeniz sahil bölgesinde halep keçisi kurbanlık satşları çok yaygındır.

Şam keçilerinde keçi başı 2-3 yavru alınır.Sütlerinde saanenl keçilerinde olduğu gibi koku ve sasılık yoktur. Şami haleplerin süt yağ oanı çok yüksektir.Dondurmacılar tarafından sütleri çok rağbet görmektedir.Şami keçisi çiftliğmiz herkese açıktır.

Şami keçileri,halep keçisi,şam keçisi,damascus keçisi,aleppo keçisi,damascene keçisi vb ismlerle de bilinmektedir.

Şami(şam) keçileri çiftliğimizde brucella yönünden negatifdir.Brucella kan analizleri yapımamış şami keçisi satın almayınız.Hayvanlara ve insanlara bulaşan brucella(malta humması) tüm hayvanlarınızı ve sizi hasta edecektir.Dikattt!!!!

 Şami keçi fiyatları için  telefonlarımız 0532 2664041 0555 9975075  0322 2398808 Adana