İtalian Ryegrass Tohumu

İtalian Ryegrass yem bitkisi serin mevsim yem bitkileri içerisinde Dünya'nın en popüler olanıdır. Hayvan besleme açısından seçeneği olmayan bir kaba yem bitkisi çeşitidir. İtalya kökenli bir kaba yem bitkisidir. En çok Amerika'da ıslah edilerek bir çok çeşiti kayıt altına alınmıştır. Yeni Zellanda, Avustralya, Avrupa, Amerika gibi ülkelerde çok yogun yetiştiriciliği yapılmaktadır. 

Ülkemizde 1999 yılından bu yana Torunoğlu Tohumculuk tarafından yayın ve tanıtım çalışmaları devam etmiştir. Bu bitkiyi ilk kez Türkiye'ye Torunoğlu Tohumculuk getirtmiştir.İtalyan ryegrass yem bitkisini eken onbinlerce çiftçiyi firmamız iflasın eşiğinden almıştır. Bu işletmelerin büyümesini ve ayakta kalmalarını sağlatmıştır. İtalian ryegrass otuna karşı halkımız büyük bir teveccüh göstermiştir. Bunu fırsat bilen kötü niyatli bazı firmalar, yerli ryegrass adı altında çakma tohum satarak çiftçileri aldatmaktadırlar. İthal olmayan ve OECD belgesi bulunmayan ryegrass tohumunu kesinlikle almamaları, aldanmamaları için büyük önem arz eder. 

Ryegrass otu dekara 5 kg ekilir. Havalar serinlemeye yüz tuttuğunda Eylül başı gibi ekilir. Ekimler bölgelere göre değişiklik arz atmekle beraber, Ocak ayına kadar devam eder. Hatta güney bölgelerimizde Şubat sonuna kadar da ekilebilinir. Doğu Anadolu dışında diğer bölgelerimizde ryegrass otu ekimini kesinlikle tavsiye etmiyoruz. 

Ryegrass Otu Nasıl Ekiilir?

Tarla iyice inceltilir. Elle ve ya mibzerle ekim farketmez. Dekara 5 kg tohum saçılır. Eğer mibzerle ekiliyorsa mibzerin bıçakları batırılmaz yukarı kaldırılır, hortumları boşa çıkarılır, dekara 20 kg 20-20 toprak gübresi ve ya dap gübresi atılır. Sonra sürgü tapanla toprak kapatılır. Mümkünse sürgüden sonra dişsiz demir ya da lastik silindirle tarla iyice sıkıştırılır. Çıkışlar bir haftada başlar. Tarlaya 3 hafta sonra %26'lık amonyum nitrat atılır. Tarla yaklaşık 35 günde otlatmaya, 40-45 günde biçime gelir. Erken ekimlerde Ryegrass tarlası 5-6 kez biçim yapılır. Bir biçimde 3 ton tonajında yeşil ot, 800-1000 kg arsında da kuru ot elde edilir.

Çok kaliteli slajı ve kuru otu olur. İtalyan Ryegrass eken çiftçilerin 3/2'si tarlayı otlatmaktadır. İtalyan ryegrass yem bitkisi hava sıcaklıkları 32-35 derece olana kadar büyümeye devam eder. Aşırı sıcak aylarda başak çıkarır ve kurur. Ömrünü tamamlar. italyan rygrass sona erdiğinde yine Torunoğlu Tohumculuk'un ülkeye kazandırdığı ot tipi teff grass ekilir. Yaz boyu ot tipi teff grassdan 3-4 kez biçim alınır.

İtalyan ryegrass yetiştiriciliği ve İtalyan ryegrass tohumu fiyatları hakkında bilgi almak için şirketimizi arayabilirsiniz.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis