Boer Keçisi

Boer keçisi yetiştiriçiliği

Boer keçisi bir et keçisi olarak bilinir.Güney Afrika kökenli bir keçi ırkıdır.Dişi boer keçisi 60-90 kg,erkekleri 90-130 kg çanlı ağırlığa ulaşabilir.Kısa boylu bodur keçilerdir.Halep keçisi gibi her mevsim kızgınlık gösterir.Son yıllarda boer keçi yetiştiriçiliği Uzak Doğuya kaymıştır.Boer keçisinde ikizlik yaygın bir durumdur.Boer keçisi sıcak iklim keçisidir.

Sert iklim bölgelerinde boer yetiştiriçiliğnde uyum sorunlarıyla karşılaşılır. Boer keçisi özellikleri,bakımından etci karekter yapısı öne çıkmaktadır.

Boer keçi süt verimiyle ancak oğlaklarına bakabilmektedir.Et verimi yüksektir.Ülkemizde halep keçisi ve honamlı keçisi et verimi yönünden boer keçilerinden daha yüksek et verine sahiptir.

Boer keçisi fiyatları ve boer keçisi yetiştiriçiliği henüz ülkemizde şekillenmemiştir.Şuan için boer keçisi satışı,satılık boer keçisi piyasası damızlık boer keçisi eksikliği nedeniyle oluşmamıştır.

Boer keçisi ithalatında dış ülkelerde çeşitli ithalatla ilgili sağlık sorunları bulunmaktadır.

Ülkemizde boer keçisi yetiştiriçiliği konusunda ilk kayda değer çalışmayı firmamız başlatmıştır.İthal boer teke sperması getirmiş bulunmaktayız.Boer keçisi üretimine 2012 yılında başlıyoruz.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis