Tiftik Keçisi

Tiftik Keçisi Yetiştiriçiliği

Tiftik keçisi Türk Milletinin Ortasaya'dan Anadolu'ya göçüyle beraber bu topraklara getirilmiştir.Ankara bozkırlarında genetik olarak şekillenmiş bir paha biçilmez keçi ırkımızdır.Tiftik keçisi öncelikle tekstil açısından çok kıymetli tiftiği açısından yetiştirilmektedir.

Tiftik keçisi İçanadolu bozkırları ve öncelikle

Ankara,Çankırı,Kırıkkale,Konya,Eskişehir,Aksaray,Kırşehir,Nevşehir ve benzeri şehirlerde yetiştiriçiliği tarihten beri yapıla gelmiş bir keçi türüdür.

Tiftik keçisi geleçekte yıldızı tarihte olduğu gibi yeniden parlayaçaktır.Tiftik keçisi diğer adıyla Ankara keçisi yatırımcısına çok iyi paralar kazandırıaçaktır.

Tiftik Keçisi yııllarca Avrupalıların ele geçirmek için çok uğraştıkları bir kaynağımızdır.Batılılara tiftik keçisini vermeyen Osmanlı Balta Limanı Anlaşmasıyla dirençi kırılmıştır.Yörüklerin elinden zorla alınan 12 adet damızlık tiftik keçisi Padişahın emir ve zorlamasıyla İngilizlere verilmiştir.Duruma itiraz eden yörükler'' Gavura damızlık vermek uğursuzluk getirir '' demelerine rağmen ellerinden zorla tiftik keçileri alınmıştır.

Ogüne kadar İngilizlere tiftiği işlenmiş kumaş olarak satan Osmanlı,Batılılara ham tiftik vermemiştir.Anadolu'da milyonlarca insan tiftik keçisi besiçiliğinden ve dokuma tezgahlarından para kazanmaktaydılar.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis