Saanen Keçisi ,Süt Keçisi Özellikleri

Saanen Keçisi Yetiştiriçiliği

Saanen keçisi halk arasında,saanen keçisi,zanen keçisi,zana keçisi,sanem keçisi gibi isimlerle anılmaktadır.

Saanen keçisi ülkemizde melez keçi olarak yetiştiriçiliği yapılmaktadır.Saanen keçilerinde maltız keçisi,kıl keçisi geni bulunmaktadır.Ülkemizde saf kan saanen keçileri bulmak nerdeyse imkansızdır.

Saanen keçisi daha çok Çanakkale vilayetimizde,Ezine Bayramiç ve Ayvacık ilçelerinde yetiştirilmektedir.Son yıllarda Bolu ve İzmir yöresinde  saanen keçi ırkı besiçilik hızlanmıştır.

Saanen keçisi özellikleri

Melez saanenlerde temel sorun soğuk ve sıcak bölgelerde telefat ve uyum sağlamadaki sıkıntılardır.Saanen keçileri sıcak iklimlerde yoğun güneş ışınları nedeniyle kansere yakalanmaktadır.Saanen keçisinde kanseri beyaz renkleri,piğmentleri tetiklemektedir.Sıcak iklime sahip ülkelerde sables saanenler yani renkli saanenler beslenmektedir. sıcağa ve kansere son derece dayanıklı bir saanen keçisi varyetesidir.Ülkemizde sables saanen keçisi yoktur.

Dünya'da saanen keçisinden geliştirilme Yenizellanda samur keçisi vardır.Kanada saanen'i diye bir saanen çeşidi(varyetesi) yoktur.Kanada saaneni kavramı çiftçileri tiçari olarak aldatmaya yönelik hayeli bir kavramdır.Tüm Dünya'da saanen keçisi İsviçre Saaneni diye bilinmektedir.

Mevcut saanenlerin ıslah edile bilmesi için suni tohumlama yaptırmak bir zorunluluktur.Saanen keçisi fiyatları son yıllarda ucuzlama görülmeye başlamıştır.

Milli yerli ırk keçilerimiz devlet zoruyla zorla saanen melezleri yapılmıştır.Hala da hızla melezleme devam etmektedir.Bu yanlış ve ülkemizin keçi gen kaynaklarına indirilmiş bir ağır darbedir.Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları bir moda halinde saanen keçisi projesi yapmaktadırlar.Dağıtılan keçiler en geç iki yılda tamamen çeşitli nedenlerle yok olmaktadır.Halbuki saanen keçileri yerine,halep keçisi,kıl keçisi,honamlı keçisi,kilis keçisi,tiftik keçisi,abaza keçisi,gürcü keçisi projeleri yapsalar hiç olmazsa çiftci elindeki hayvanı oldürmeyecektir.Çünkü yerli keçi ırklarımız sağlam ve dayanıklı keçilerdir.

Saanen keçilerinin çok fazla yavru kaybı vardır.Saanen keçisi et verimi de oldukca düşüktür.Yine süt yağ oranı ve süt kalitesi bakımından en kalitesiz süt saanen keçilerinin sütüdür.Saanen sütünde ve etinde koku ve sasılık hissedilir.Sütlerinden yoğurt yapmak çok zordur.Yine saanen keçi sütünden yeteri kadar peynir ve tere yağ çıkmaz.O nedenle saanen keçisi sütü,yoğurdu,peyniri ve tere yağı Türk insanının damak tadına uymaz.

Devletimiz mevcut saanenlerin verimlerini yükseltmek için suni tohumlama desteği sağlamalıdır.Kıl keçilerine ve diğer milli keçilere zorla saanen melezi teke katarak ırkını bozmamalıdır.Bu yanlışın telafisi yoktur.Aksi takdirde tüm milli keçiler saanen melezi olaçak ve genetik olarak tamamen dışarı bağımlı hale geleceğiz.Yerli sığır ırklarımızı batının tezgahıyla nasıl hep birlikte yok ettiğimizi hatırlayalım.Bu gün et kalmadı koş yabancıya,tosun kalmadı koş yabancıya,düve inek kalmadı koş yabancıya ,Boğa tohumu kalmadı koş dışarıya,nasıl sömürge yapıldığımızı her halde anlatmaya yeter.

Ey Türk İnsanı bizi biz yapan milli değerlerimiz elimizden alınmaktadır.Bu gidişe bir dur demek için gelin milli keçi,koyun,manda ve sığır ırklarımızın yetiştiriçiliğine yeniden başlayalım.

Veteriner Hekim Cengiz Torun


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis